ТОП 3 иновативни видове платформи за знание
Решихме да разгледаме няколко от най-популярните алтернативни начини за учене. Училището понякога може да бъде скучно, но замисляли ли сте се, какво би станало ако в класните стаи навлязат повече технологиите? Е, със сигурност целият учебен процес би станал далеч по-приятен. Ето и нашите предложения, които до голяма степен биха го разнообразили.
1. Езикови платформи (DuoLingo; Bisuu)
В днешно време езиците са може би едно от най-важните умения, но понякога ученето им по обикновения начин може да е скучно. Тук се намесват различните програми за по-лесно учене на езици. Дали ще се възползвате от логически игри, за да научите думи или пък апликации, които ви свързват директно с хора, за които езикът е майчин, за да усъвършенствате себе си в реална обстановка – възможностите са необятни. Категорично, такъв тип подход трябва да навлезе повече в класните стаи, за да може да се разнообразява времето на учениците и те да бъдат поставяни в истински ситуации. Така обогатяването става на много повече нива, от това просто да научиш нова дума – общуването с хора от дадената националност, учи на комуникационни умения, културни различия и прилики, оправност и още много други.
2. AR платформи (Aurasma; Google Glass; HoloLens)
Начинът, по който бива поднесена една информация, е ключов за успешното възприятие и последваща имплементация. Интерактивните платформи предлагат точно това – начин да изживееш един „проблем“ или да видиш нещо на десетки километри от теб. И под проблем, нямаме предвид „опа“, ами казус, задача или предизвикателство. Така и малките ученици и по-големите, биха могли да се вживяват като изследователи и да придобиват качества и да възпроизвеждат веднага наученото. Естествено, подобни апликации крият много възможности – видео базирани уроци, опции за създаване на цели алтернативни реалности, вградени обучения и много други. Защо пък да не се използват повече такива подходи в нашите класни стаи?
3. ВСИ-ЧКО (Lessonly; Khan Academy; Lumosity)
От уроци по програмиране, до уроци за когнитивни реакции и логическо развитие. Интернет базираните учебни платформи, предлагат всичко – видео съдържание, стъпково обучение, логически игри, прогресивно развиващи се предизвикателства и толкова много още. Изведнъж, иначе досадната домашна работа се превръща във време за самоусъвършенстване.
Наясно сме, че монотонното четене на урок, без никаква интеракция, не води до добри резултати. Хубаво е да кажем, че и прекомерното използване само на дигитално базирани занимания в училище, може също да влияе лошо. Нужно е да се намери златната среда. Трябва да не забравяме да пишем на ръка и да четем от миришещи на магия книги, но и същевременно от малки да се научаваме как да работим с всякакъв вид техника, която така или иначе ще използваме активно в бъдеще.